Jak wyglada montaż odwodnienia ulicy?
Ulice są jednym z najważniejszych elementów przestrzeni miejskiej, umożliwiając swobodny ruch pieszych i wszelkiego rodzaju pojazdów. Ponieważ należą do powierzchni utwardzonych, muszą być wyposażone w odpowiedni system odwadniający, w przeciwnym razie gromadząca się na nich woda opadowa będzie tworzyła duże kałuże i rozlewiska. Byłoby to nie tylko dużym utrudnieniem dla ruchu, ale także mogłoby doprowadzać do niebezpiecznych wypadków, a ponadto grozić wystąpieniem lokalnych podtopień w miejscach, gdzie zebrana woda znajdowałaby naturalne ujście. Sposobem na radzenie sobie z problemem odprowadzania wody opadowej jest montaż odpowiednich odwodnień drogowych. Przekonajmy się, jakie są ich rodzaje i sprawdźmy, w jaki sposób można je instalować.
Jak można odprowadzać wodę z ulic?
Usuwanie wody z powierzchni ulicy może się odbywać na kilka sposobów w zależności od obciążenia ruchem, szerokości jezdni czy możliwości technicznych. W przypadku gęstej zabudowy miejskiej do rzadkości należy sytuacja, w której można skorzystać z rowów biegnących wzdłuż jezdni. W mniej uczęszczanych miejscach stosuje się za to odwodnienia punktowe połączone z obniżeniem poziomu jezdni przy jej krawędziach. Inną opcją jest montaż odwodnień liniowych, które mogą mieć postać przykrywanych rusztem korytek. Przy ruchliwych ulicach stosuje się z reguły odwodnienia szczelinowe, często w wersjach przykrawężnikowych.
Sposoby rozmieszczania odwodnień
System odwodnień montowany przy ulicach składa się z odpływów montowanych z reguły wzdłuż ich biegu, a w niektórych sytuacjach także w poprzek. Ułożone z odpowiednim spadkiem przekazują one wodę opadową do studzienek, z których rurami spływa ona do systemu kanalizacji burzowej.